Ndërlidhjet

Dhunë ndaj protestuesve në Irak


Irak
Së paku katër njerëz kanë humbur jetën nga shpërthimi i makinës bombë në pjesën qendrore të Irakut.

Zyrtarët thonë se bomba ka pasur në shënjestër një kamp protestuesish në sheshin Al-Haq të Samaras.

Qyteti i banuar me shumicë sunite, i cili ndodhet rreth 95 kilometra në veri të Bagdadit, ka qenë qendër e protestave antiqeveritare për muaj të tërë.

Kombet e Bashkuara thonë se dhuna në Irak ka vrarë 761 njerëz dhe ka plagosur rreth 1,700 të tjerë muajin e kaluar.
XS
SM
MD
LG