Ndërlidhjet

Wimbledon: Bartoli e fitoi finalen e femrave


Tenistja franceze Marion Bartoli
Tenistja franceze, Marion Bartoli, ka fituar në finale të turneut të femrave në Wimbledon, pasi e mundi gjermanen Sabine Lisicki në dy seta, 6:1 dhe 6:4.

Ky është titulli i parë i tenistes franceze në një turne të nivelit më të lartë ndërkombëtar.

Por, megjithatë duket se niveli i fianles së sotme ishte relativisht i ultë, pasi u takuan Bartoli, e 15-ta në listën e tenisteve më të mira në botë, ndërsa Lisicki gjendet në vendin e 23.

Por, tenistja gjermane Lisicki e eliminoi fituesen e vjeme, Serena Williams, në xhiron e katërt dhe rivalen Angieszka Radwanska, në gjysmëfinale.
XS
SM
MD
LG