Ndërlidhjet

Tenis: Britaniku e fitoi Vimbëldonin pas 77 vitesh


Andy Murray
Tenisti Andy Murray e fitoi turneun e Vimbëldonit dhe kështu, pas 77 viteve të pritjes, një tenist nga Britania e fitoi këtë turne tejet prestigjioz, i cili u zhvillua në terrenin All England Club, në Londër.

Murray në finale e mundi bindshëm Novak Gjokoviqin e Serbisë me rezultat 3:0 në seta, 6:4, 7:5 dhe 6:4.

Ky është titulli i dytë Grand Slam për 26 vjeçarin Andy Murray, pas fitores së në turneun US Open, në vitin 2012.

Herën e fundit britaniku Fred Perry e fitoi Vimbëldonin në vitin 1936.
XS
SM
MD
LG