Ndërlidhjet

Hagë: Rikthehet akuza për gjenocid kundër Karaxhiqit


Në Potoçari afër Srebrenicës në Bosnjë Hercegovinë janë rivarrosur 409 mbetje mortore
Gjykata e Kombeve të Bashkuara për krime të luftës në ish Jugosllavi, i ka rikthyer akuzat për gjenocid kundër ish-liderit serb të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, pas apelit nga prokurorët.

Karaxhiqi ballafaqohet edhe me 10 akuza të tjera, përfshirë edhe atë për orkestrimin e e masakrës së Srebrenicës, në vitin 1995.

Vendimi i Gjykatës së Hagës u bë sot, në ditën kur është shënuar 18 vjetori i masakrës më mizore në tokën evropiane, prej periudhës së nazistëve.

Në fshatin e Bosnjës, Srebrenica, sot janë rivarrosur 409 mbetje mortore të masakrës, që janë zbuluar kohëve të fundit.

Më 11 Korrik të vitit 1995 forcat serbe të Bosnjës e pushtuan këtë fshat, që ishte i mbrojtur nga Kombet e Bashkuara, dhe i ekzekutuan më se 8 mijë burra e djem myslimanë, brenda disa ditësh.
XS
SM
MD
LG