Ndërlidhjet

Protestohet kundë dënimit të opozitarit rus


Protestuesit pro Aleksei Navalny në Moskë, 18 korrik, 2013
Prokurorët në Rusinë qëndrore kanë thënë se aktivisti i burgosur opozitar, Aleksei Navalny duhet të lirohet nga burgu derisa të procedohet rasti i tij nga apeli.

Navalny dhe i bashkëpandehuri Pyotr Ofitserov, janë marrë në paraburgim menjëherë pasi ju është shqiptuar dënimi me pesë përkatësisht katër vjet burg për vjedhje mëngjesin e së hënës.

Prokurorët e qytezës së Kirovit e kanë regjistruar ankesën menjëherë pasi Navalnit dhe Ofitserovit ju vunë prangat duke thënë se ata duhet të lihen të lirë derisa të përfundojë procesi i apelit.

Aleksei Navalni, një kritik i zëshëm i Kremlinit, ka deklaruar se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht.

Ekipi i tij i mbrojtjes pritet që të apelojë vendimin.

Përkrahësit e tij kanë mbajtur protesta të paparalajmëruara në Moskë, Shën Peterburg dhe qytete të tjera në Rusi.

Policia ka arrestuar disa protestues në Moskë dhe Shën Peterburg.
XS
SM
MD
LG