Ndërlidhjet

Takimi i dytë izraelito palestinez mbahet sonte


Ndërmjetësi i dialogut izraelito - palestinez, John Kerry ka shtruar iftar të hënën për negociatoret e këtij dialogu, 29 korrik, 2013
Zyrtarët izraelitë dhe palestinezë pritet të takohen sërish të martën në ditën e dytë të bisedimeve direkte në Washington.

Kjo është hera pas tre vjetësh që izraelitët dhe palestinezët po mbajë negociata direkte për një plan të paqes.

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, do e udhëheqë takimin e së martës në mes të shefes së ekipit negociator izraelit, Tzipi Livni dhe homologut të saj palestinez, Saeb Erekat pasi të dy hëngrën iftar bashkë të hënën.

Presidenti Barack Obama e ka mirëpritur nisjen e bisedimeve duke e quajtur “një hap premtues” para por duke paralajmëruar se duhen vendime të vështira.

Kerry ka kërkuar që detajet e negociatave të mbahen private që t’i jepen dialogun shanset më të mira.
XS
SM
MD
LG