Ndërlidhjet

Obama kërkon që senatorët republikanë të shkojnë në Egjipt


Senatorët republikanë John McCain (djathtas) dhe Lindsey Graham
Presidenti amerikan, Barack Obama, ka kërkuar që senatorët e njohur republikanë, John McCain dhe Lindsey Graham, të udhëtojnë në Egjipt dhe të takohen me liderët aktualë dhe opozitën.

Senatori Graham e ka konfirmuar mbrëmë se ai dhe McCain, të dy anëtarë të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit të Shteteve të Bashkuara, do të përpiqen që javën e ardhshme të udhëtojnë për në Egjipt.

Zoti Graham tha se “ne dëshirojmë ta dërgojmë mesazhin e përbashkët se burgosja e opozitës po bëhet gjithnjë e më tepër si grushtshtet”.

Prej përmbysjes së presidentit Muhammad Morsi nga ushtria, në fillim të këtij muaji, situata në Egjipt është ekstremisht e tensionuar.

Shumë njerëz, pjesa më e madhe e tyre, mbështetës të Morsit, janë vrarë në përleshje me kundërshtarët e Morsit, policinë dhe ushtrinë.
XS
SM
MD
LG