Ndërlidhjet

Rikthehet dhuna sektare në Irlandën e Veriut


(Ilustrim)
Një turmë e njerëzve ja hedhur bomba me ngjyrë, shishe e mjete të tjera ndaj policisë në Belfast të premtën, duke lënduar tetë oficerë në një shpërthim të ri sporadik të dhunës sektare në Irlandën e Veriut.

Marrëveshja e arritur në vitin 1988 për paqe dhe ndarje të pushtetit i kishte dhënë fund një dekade më dhunë në krahinën britanike, por Belfasti mbetët i ndarë në protestantët pro-britanik dhe katolikët që në përgjithësi kërkojnë bashkimin me Irlandën.

Dhuna ka filluar mbrëmjën e së enjtës në një zonë të dominuar nga katolikët të Belfastit, kur policia britanike thotë se është sulmuar.

Në një zonë tjetër të Belfastit, një person e ka sulmuar policinë me një shpatë ndërsa oficerët kanë gjuajtur dy plumba plastic si përgjigje.
XS
SM
MD
LG