Ndërlidhjet

Termet në një zonë ta pa-populluar të Zelandës së Re


(ilustrim)
Një termet me magintudë 6.0 e ka goditur të hënën Zelandën e Re, por sizmologët thonë se nuk besohet se kjo mund të ketë shkaktuar dëme ne zonën rurale të këtij shteti.

Agjencia Amerikane Gjeologjike ka thënë se lëvizjet e tokës në zonën e ishujve Kermadec në veri të Zelandës së Re, që kanë nisur pak pas orës 4 të mëngjesit, llogaritet të ketë qenë 325 kilometra në thellësi dhe rreth 112 kilometra prej zonës më të afërt të populluar.

“Geoscience Australia” ka thënë se termeti, që ka ndodhur rreth 866 kilometra prej qytetit Auckland, është i zakonshëm në atë rajon dhe nuk besohet se ka shkaktuar dëme.
XS
SM
MD
LG