Ndërlidhjet

Egjipt: Derisa policia intervenon, islamistët ftojnë për protesta


Flakë dhe tym në njërin nga dy kampet e protestruesve në Kajro gjatë operacionit të sotëm të policisë
Vëllazëria Myslimane në Egjipt ka kërkuar nga shtetasit e këtij vendi që të dalin në rrugë për “ta ndalur masakrën”, pasi forcat e sigurisë depërtuan në dy kampe islamiste të protestuesve në kryeqytetin Kajro.

Kampet janë ngritur nga mbështetësit e presidentit të përmbysur nga ushtria, Muhammad Morsi.

Raportohet se policia ka përdorë gaz lotsjellës, ndërsa makinat e blinduara kanë depërtuar në kampe sot në mëngjes.

Ka raporte kundërthënëse për numrin e të vrarëve gjatë këtij operacioni, dhe ai sillet prej 15 e deri në 30 vetë.

Megjithatë, autopritetet thonë se nuk ka protestues të vrarë, përderisa së paku dy policë kanë humbur jetën.

Ministria e brendshme e Egjiptit tha se forcat e sigurisë kanë “kontrollo total” ndaj njërit prej dy kampeve.
XS
SM
MD
LG