Ndërlidhjet

Merkel, Hollande dhe Cameron bisedojnë për Egjiptin


Fotografi arkivi e liderëve më të fuqishëm botëror gjatë një prej takimeve të mëparshme (Ilustrim)
Presioni ndaj udhëheqësisë egjiptiane po vazhdon të shtohet derisa liderët botërorë po reagojnë ndaj dhunës që morri jetën e me shumë se 600 personave të mërkurën, kryesisht civilë

Presidenti francez, Fransua Hollande dhe kryeministri britanik, David Cameron sot do të diskutojnë krizën në Egjipt përmes telefonit, ka njoftuar zyra e presidentit francez.

Njoftimi thotë se kjo bisedë do bëhet pas një diskutimi të njejtë telefonik që lideri francez do ta bëjë gjatë ditës edhe me kancelarën gjermane, Angela Merkel.

Presidenti Hollande të enjtën ka paralajmëruar për rrezikun e një lufte civile në Egjipt.

Mbrëmë ka reaguar edhe presidenti amerikan, Barack Obama i cili ka vendosur që të anulojë ushtrimet e përbashkëta me Egjiptin të parapara për muajin e ardhshëm si reagim ndaj eskalimit te situates ne kete shtet.
XS
SM
MD
LG