Ndërlidhjet

Egjipt: Raporte për të shtëna rreth xhamisë në Kajro


Protestuesit kundër Morsit dhe pjesëtarë të policisë speciale janë mbledhur para një xhamie në Kajro
Raportohet se ka pasur të shtëna intensive rreth një xhamie në kryeqytetin Kajro të Egjiptit, ku protestuesit islamikë ishin mbledhur gjatë natës.

Në pamjet e drejtëprdrejta në televizion shiheshin forcat e sigurisë duke shtënë në minaretë e xhamisë Al-Fateh, gjatë ditës së sotme, ku janë mbledhur qindra mbështetës të Vëllazërisë Myslimane.

Në televizion shihet se si protestuesit përpiqeshin të gjenin mbrojtje brenda xhamisë, e cila ishte e mbushur me gaz lotsjellës.

Ministria e shëndetësisë tha se nga e Premtja janë vrarë 173 njerëz.

Kryeministri i Egjiptit ka propozuar shpërbërjen ligjore të Vëllazërisë Myslimane.
XS
SM
MD
LG