Ndërlidhjet

Australi: Anija me azilkërkues u fundos në Oqeanin Indian


Ilustrim
Një anije me azilkërkues është fundosur në Oqeanin Indian.

Ekipet e shpëtimit nga Australia kanë arritur t’i nxjerrin 160 njerëz nga uji.

Anija u fundos sot, afro 220 kilometra në veri të Ujëdhesës Christmas, ku Australia e mbanë një kamp arrestimi për azilkërkuesit.

Australia po përpiqet t’i dekurajoj udhëtimet e këtilla të rrezikshme dhe muajin e kaluar ka shpallur se më nuk do të pranoj azilkërkues, që arrijnë me anije.

Deri tash këtë vit, 18 mijë azilkërkues kanë arritur në Australi.
XS
SM
MD
LG