Ndërlidhjet

Dhjetë të vdekur nga Nili Perëndimor në Serbi


Ilustrim
Dhjetë persona kanë humbur jetën këtë sezon nga virusi Nili Perëndimor në Serbi.

Instituti për Shëndetin Publik në Beograd bën të ditur se 82 të tjerë vuajnë nga sëmundja.

Siç raportojnë mediat serbe, viktimat janë persona më të vjetër se 50 vjeç.

I zbuluar në Ugandë në vitin 1937, virusi bartet nga shpezët dhe shpërndahet te njerëzit me anë të mushkonjave.
XS
SM
MD
LG