Ndërlidhjet

Arrestohet themeluesi i muxhahedinëve indian


(Ilustrim)
Policia në Indi e ka arrestuar themeluesin e muxhahedinëve indian, një grup i ndaluar militant që fajësohet për sulmin vdekjeprurëse me bomba në Mumbai, Nju Delh,Bangalore, Hyderabad dhe Pune.

Ministria e brendshme indiane ka thënë të enjtën se Yasin Bhatkal është arrestuar një ditë më parë në pjesën veriore indiane së bashku me një tjetër person që gjithashut dyshohet se është pjesëtarë i grupit militant.

Muxhahedinët indian janë shpallur organizatë terroriste nga qeveria e Indisë, SHBA-të dhe Britania e Madhe.

Departmanti amerikan i shtetit ka thënë se grupi ka asiprata rajonale, me qëllimin kryesor për krijimin e kalifatit islamik në Azinë Jugore.

Dyshohet se ka lidhje me grupet rebele islamike me bazë në Pakistan, Lashkar e Taiba.
XS
SM
MD
LG