Ndërlidhjet

Haga liron sot Momçillo Krajishnikun


Momçillo Krajishnik
Ish-kryetari i Parlamentit serb të Bosnjës, Momçillo Krajishnik, pritet të lirohet sot nga Gjykata e Hagës.

Ai ka qenë i dënuar me 20 vjet heqje lirie për krime kundër popullatës joserbe në Bosnjë dhe Hercegovinë, më 1992-1995.

Krajishnik lirohet pasi ka shërbyer dy të tretat e dënimit.

Të enjten, nga burgi i Hagës është liruar edhe Dragolub Ojdaniq, ish-shef i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë jugosllave, i dënuar për krime lufte në Kosovë.
XS
SM
MD
LG