Ndërlidhjet

Parlamenti francez po e diskuton intervenimin në Siri


Kryeministri francez, Jean-Marc Ayrault mban fjalim para parlamentarëve në Paris, 4 shtator 2013
Kryeministri francez, Jean Marc Ayrault, ka paralajmëruar se nëse nuk realizohet asnjë reagim kundër përdorimit të armëve kimike në Siri, kjo do të vë në rrezik paqen dhe sigurnë në të gjithë rajonin.

Duke ju drejtuar parlamentit të mërkurën për të siguruar përkrahje për një intervenim ushtarak në Siri, Ayrault ka thënë se të mos veprosh do të thotë t’iu dërgohs Iranit dhe Koresë së Veriut mesazhin e gabuar për programet e tyre bërthamore.

Presidenti Francois Hollande ka thënë se vendi i tij është i gatshëm për sulm ushtarak kundër regjimit të Bashar al Assadit si përgjigje ndaj dyshimit të përdorimit të armëve kimike.

Të hënën, qeveria e këtij vendi ju ka dorëzuar ligjvënësve atë që i ka quajtur dëshmi se regjimi i Assadit është përgjegjës për sulm kimik “masiv dhe të koordinuar” në zonat që po mbahen nga rebelët në periferi të Damaskut, më 21 gusht.
XS
SM
MD
LG