Ndërlidhjet

Papa - agjërim dhe lutje për Sirinë


Papa Françesku
Papa Françesku është duke udhëhequr sot një ditë të agjërimit dhe lutjeve, në përpjekje për të nxitur paqen në Siri.

Vatikani ka shfaqur shpresën se katolikët e gjithë botës, ashtu si edhe ndjekësit e feve të tjera, do të marrin pjesë në të.

Papa do të udhëheqë manifestimin publik në Sheshin e Shën Pjetrit.

Këtë javë, ai u ka bërë thirrje udhëheqësve të G20-ës që të punojnë për ndalimin e luftës civile në Siri, e cila është në vitin e tretë.

Në letrën dërguar presidentit rus, Vladimir Putin, i cili ka qenë nikoqir i samitit të G20-ës, Papa ka thënë se nuk ka zgjidhje ushtarake për luftën.

Komentet e Papës janë bërë derisa Shtetet e Bashkuara kërkojnë mbështetje për sulme të mundshme ushtarake kundër regjimit sirian, i cili dyshohet se ka përdorur armë kimike.
XS
SM
MD
LG