Ndërlidhjet

Sulmi i NATO-s në Afganistan “vret civilë”?!


Afganistan
Zyrtarët afganë dhe të NATO-s kanë bërë deklarata kundërthënëse për një sulm të Aleancës në Kunar të Afganistanit.

Zëdhënësi i provincës, Shuja ul Miulk Jalala, ka thënë se në sulmin e së shtunës janë vrarë 16 njerëz, përfshirë civilë dhe militantë.

Por, zëdhënësja e NATO-s, Ann Marie Annicelli, ka thënë se Aleanca nuk ka raporte për viktima civile, pos për “10 forca armike”, të vrara në sulm.

Viktimat civile janë burim i tensioneve midis afganëve dhe forcave të NATO-s.
XS
SM
MD
LG