Ndërlidhjet

Në Bruksel nis rrethi i ri i bisedimeve


Foto arkivi
Bashkimi Evropian ka njoftuar se rrethi i ri i biedimeve midis Prishtinës dhe Beogradit ka nisur në Bruksel.

“Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton, është duke takuar kryeministrin (e Serbisë) Daçiq dhe zëvendëskryeministrin Vuçiq. Kjo do të pasohet nga një takim dypalësh me kryeministrin Thaçi. Takimi i përbashkët do të zhvillohet pas këtyre”, thuhet në njoftimin që ka lëshuar zyra e baroneshës Ashton.

Kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë takohen sot për të 16-tën herë.

Pritet që në fokus të takimit të përbashkët të jenë zgjedhjet e 3 nëntorit.

Dy kryeministrat do të bisedojnë edhe për telekomin e energjinë, çështje për të cilat paralajmërohet se do të arrihet marrëveshje.
XS
SM
MD
LG