Ndërlidhjet

Transportuesit nga Maqedonia bllokojnë Bllacën


Ilustrim
Transportuesit e shoqatës “Makmatrans” mbrëmë kanë bllokuar me kamionë vendkalimin kufitar mes Maqedonisë dhe Kosovës në Bllacë, në shenjë pakënaqësie ndaj vendosjes së embargos nga pala kosovare.

Ky veprim i tyre ka bllokuar lëvizjen e automjeteve me udhëtarë në të dyja anët e kufirit, njofton korrespondenti i Radios Evropa e Lirë në Shkup.

Transportuesit kanë kërkuar nga Qeveria e Maqedonisë zgjidhjen e shpejtë të situatës, përfshirë edhe heqjen e tasave rrugore për shtetasit e Kosovës.

Nga odat ekonomike dhe shoqata e bujqve kanë vlerësuar se nga masa e Kosovës, humbjet e Maqedonisë sillen në rreth 1 milion dollarë.

Ndërkohë, mediat në gjuhën maqedonase, duke u thirrur në burime qeveritare, kanë njoftuar edhe mundësinë e aplikimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Qeveria e Maqedonisë sot pritet të mbajë një seancë, në të cilën do të shqyrtohen zhvillimet e fundit me Kosovën, ndërsa në të do të raportojë ministri i Ekonomisë, Valon Saraçini, pas takimeve të një dite më parë që ka pasur në Prishtinë me ministren e Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila.
XS
SM
MD
LG