Ndërlidhjet

Rumani: rikthehen protestat kundër minierës së arit


Protesta masive në Rumani, kundër hapjes së minierës së arit në këtë shtet
Në Bukuresht të Rumanisë mbrëmë vonë është mbajtur një protestë kundër planeve për të hapur minierën më të madhe evropiane të arit.

Kjo minierë pritet të hapet në Rosia Montana, në Transilvani.

Kryeministri rumun ju ka drejtuar gazetarëve në vendin ku kohë më parë ka qenë galeri i një miniere.

"Unë ju premtova atyre se do të kthehem me një komision special dhe të gjithë parlamentarët do t’i dëgjojnë ata”, ka thënë kryeministri rumun, Voktor Ponta.
XS
SM
MD
LG