Ndërlidhjet

Baza ushtarake ruse në Arktik do të rihapet


(Ilustrim)
Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se një bazë ushtarake në ishullin Novosibirsk në Oqeanin Arktik, do të rihapet së shpejti.

Putin, duke folur përmes një video-konference me ministrinë e mbrojtjes të hënën, ka thënë se baza dhe fushat ajrore të saj që janë braktisur në vitin 1993 do të rihapen “për të siguruar kontrollin mbi Arktikun rus”.

Komandanti i flotes veriore ruse, Adminirali Vladimir Ivanov, ka përsëritur deklaratën e Putinit të hënë duke shtuar aeroporti ushtarak në ishullin Novosibirsk do të vazhdojë me operime nga 1 tetori.

Ministria e mbrojtjes ka thënë se një task grup prej 10 anijeve luftarake dhe anijeve përkrahëse që udhëhiqen nga Pyotr Veliky, grupi më i fuqishëm i anijeve luftarake, pjesë e flotës veriore ruse kanë arritur në ishullin e lartpërmendur, të shtunën.
XS
SM
MD
LG