Ndërlidhjet

Vdes ish presidenti i Toyota-s


Ilustrim
Eiji Toyoda, anëtar i familjes themeluese të fabrikës japoneze të makinave “Toyota”, ka vdekur në moshën 100-vjeçare.

Toyoda ka qenë kushëri i themeluesit.

Ai i është bashkuar kompanisë më 1936 dhe është bërë president i Toyota-s më 1967.

Eiji Toyoda ka qëndruar në këtë pozitë deri më 1982.

Ai ka vdekur nga një sëmundje e zemrës.
XS
SM
MD
LG