Ndërlidhjet

SHBA e shqetësuar për të drejtat e njeriut në Rusi


(Ilustrim)
Ambasada amerikane në Moskë, ka thënë se e ka ngritur çështjen e të drejtave të njeriut me ombudspersonin e ministrisë së jashtme.

Ambasada, përmes një postimi në rrjetin social, Tëitter, ka shprehur shqetësimin për mënyrën se si Rusia e ka trajtuar dhunën në sheshin Bolotnaya në maj të vitit të kaluar, ligjin rus për fondacionet e huaja që ju jepen OJQ-ve, të drejtën për minoritetet seksuale në këtë shtet dhe adoptimet e fëmijve nga persona të huaj.

12 protestues që ishin mbledhur në sheshin e lartpërmendur kundër qeverisë janë gjykuar në qershor pjesëmarrjen në këtë demonstratë.

Aktivistët kanë thënë se përleshjet që kanë ndodhur atë ditë janë provokuar nga autoritetet.
XS
SM
MD
LG