Ndërlidhjet

Gjermani: Merkel kërkoi një “mandat të fuqishëm”


Disa zgjedhës të veshur me rroba tradicionale të Bavarisë duke votuar
Në Gjermani sot prej orës 8 të mëngjesit janë hapur vendvotimet për zgjedhjet parlamentare.

Raportohet se Angela Merkel është favorite për ta fituar edhe mandatin e tretë të kancelares.

Hulumtimet e opinionit sugjerojnë se Partia Demokristiane e saj do të fitoj më së shumti vota.

Por, duket se njëri nga partnerët e koalicionit aktual qeverisës të saj, partia Demokratët e Lirë, nuk do ta kalojnë kufirin prej 5%, që është i nevojshëm për sigurimin e vendeve të deputetëve në parlament. Kjo do të thotë se Angela Merkel mund të jetë e detyruar që ta formoj “koalicionin e madh” me rivalët socialdemokratë nga spektri i majtë.

Duke folur gjatë një fushate zgjedhore në Berlin, zonja Merkel u ka kërkuar votuesve që t’i mundësojnë asaj “një mandat të fuqishëm”.

Ajo, poashtu, ka bërë thirrje që të mbrohet Evropa dhe koalicioni i saj i qendrës së djathtë nga evroskeptikët, të cilët, për të parën herë, mund të hyjnë në parlamentin gjerman.

Pritet që parashikimet e para televizive do të jepen në orën 18 sipas kohës së Evropës së Mesme, kur mbyllen vendvotimet.

Gjermania është ekonomia më e madhe e Evropës, prandaj zgjedhjet në këtë vend po ndiqen për së afërti në gjithë rajonin e eurozonës.
XS
SM
MD
LG