Ndërlidhjet

Shkencëtarit pritet të japin alarmin e ri për ngrohjen globale


(Ilustrim)
Skencëtarët do të takohen të hënën për të përgatitur paralajmërimin më të madhë se ndryshimet klimatike janë të shkaktuara nga njeriu, raporton Reuters.

Sipas shkenctarëve, këto ndryshime klimatike do të nxisin më shumë thatësi, vërshime apo valë të nxehtësisë së madhe gjatë këtij shekulli, nëse qeveritë nuk ndërmarrin hapa për të ndaluar emetimin e gazit.

Zyrtarët nga 195 qeveri dhe shkencëtarë do të takohen në Stokholm, nga sot deri më datën 26 shtator për të redaktuar një draft raport 31 faqësh.

Raporti në fjalë bën përpjekje për të sqaruar pse ngrohja globale është ngadalsuar në këtë shekull megjithëse ka pasur rritje të emetimit të gazit.
XS
SM
MD
LG