Ndërlidhjet

KE ofron 431 milionë dollarë për Sirinë


Belgium -- People walk in front of the European Union Commission building at the EU Headquarters in Brussels, 08Feb2011
Disa shtete evropiane kanë njoftuar se kanë vendosur që të ndihmojnë Sirinë me 431 milionë dollarë, raporton Associated Press.

Një komunikatë e publikuar të mërkurën nga komisioneri evropian për bashkëpunim ndërkombëtar gjithashtu ka shprehur “shqetësimin shumë të madh” për përkeqësimin e situatës në shtetin e rrënuar nga lufta civile.

I njejti ka thënë se deri në fund të këtij viti gjysma e popullatës në Siri do të ketë nevojë për ndihma humanitare.

Britania, Gjermania, Franca, Italia, Danimarka, Luksemburgu, Spanja, Holanda dhe Komisioni Evropian kanë kontribuar për këtë ndihmesë të re humanitare.
XS
SM
MD
LG