Ndërlidhjet

OKB: Rama dhe Lavrov diskutuan për Ballkanin


Edi Rama (në mes)
Biznesi i Rusisë ka treguar interes për projektet ekonomike në Shqipëri, ka thënë ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, në takimin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, mbrëmë vonë, në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork.

“Lavrov ka theksuar interesimin e biznesit të Rusisë për një numër të projekteve ekonomike në Shqipëri”, thuhet në një raport të Ministrisë së jashtme ruse, informon agjencia Itar-Tass.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur për qasjen e kabinetit të tij për intensifikimin e bashkëpunimit tregtar dhe ekonomik.

Rama dhe Lavrov, poashtu, diskutuan edhe për situatën në Ballkan.

Të dy palët u pajtuan për të mbajtur konsultime të rregullta në nivel të ministrive të jashtme të të dy vendeve, që do të fokusoheshin në çështjet evropiane.
XS
SM
MD
LG