Ndërlidhjet

Malala, favorite për Çmimin Sakharov


Malala Yousafzai
Malala Yousafzai, Edward Snowden dhe tre të burgosur politikë nga Bjellorusia, Ales Byalyatski, Eduard Lobau dhe Mikola Statkevich, janë në listën e ngushtë për të fituar Çmimin Sakharov 2013.

Aktivistja e arsimit në Pakistan dhe e nominuara e Çmimit Nobel për Paqe, Malala Yousafzai, është favorite për të fituar.

Çmimi Sakharov do të shpallet më 10 tetor.

Ai ka vlerën e 50 mijë eurove dhe ndahet çdo vit nga Parlamenti Evropian, për të nderuar mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe të lirisë së shprehjes.
XS
SM
MD
LG