Ndërlidhjet

Greqi: Katër deputetë para gjykatës


Greqi - Logo e partisë Golden Dawn
Katër ligjvënës nga partia e ekstremit të djathtë grek Golden Dawn, janë paraqitur sot në një gjykatë në Athinë për një dëgjim preliminar nën akuzat për pjesëmarrje në organizim kriminal me vende të tjera, duke përfshirë akuza për vrasje, sulme dhe shpërlarje të parave.

Ata u arrestuan gjatë fundjavës së bashku me liderin e partisë dhe zëvendësin e tij.

Golden Dawn, e cila fitoi gati 7% të votave në zgjedhjet e vitit 2012 në Greqi, ka kërcënuar se do të tërheqë 18 deputetët e saj nga parlamenti dhe të nxisë zgjedhje eventuale të parakohshme.
XS
SM
MD
LG