Ndërlidhjet

Regjisori iranian nuk lejohet ta lëshojë vendin


Mohammad Rasoulov, regjisor iranian
Regjisorit iranian, Mohammad Rasoulof, raportohet t’i jetë ndaluar largimi nga Irani.

Festivali Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut në Nuremburg, ka bërë të ditur sot se atij i ishte konfiskuar pasaporta më 19 shtator, kur kishte hyrë në Iran, duke e pamundësuar kthimin e planifikuar të tij në Gjermani.

Regjisori, i cili jeton mes Gjermanisë dhe Iranit, pritej të merrte një shpërblim në Nuremburg më 8 tetor.

Në vitin 2010, Rasoulof ishte dënuar me gjashtë vjet heqje lirie nën akuzën për propagandë antiqeveritare, masë kjo e cila më vonë u zvogëlua në një vit.
XS
SM
MD
LG