Ndërlidhjet

SHBA: Zgjatet programi special i vizave për irakianët


Ilustrim
Presidenti Barack Obama pritet të nënshkruajë një ligj që ju mundëson viza speciale irakianëve të cilët rrezikuan jetën për të punuar si përkthyes ose udhërrëfyes për trupat ushatarake amerikane.

Deputetët demokratë dhe ata republikanë lanë për një moment anash dallimet sa i përket problemit aktual buxhetor, dhe zgjatën programin special të vizave për këtë kategori të irakianëve edhe për tre muaj.

Deri tash, përmes tij më shumë se 12, 000 irakianë janë lejuar të zhvendosen për në SHBA që nga viti 2007, raporton Associated Press.
XS
SM
MD
LG