Ndërlidhjet

Vietnam: Vdes komandanti legjendar Giap


Pamje arkivi nga lufta në Vietnam
Zyrtarët në Vietnam thonë se gjenerali Vo Nguyen Giap, komandanti ushtarak që vlerësohet si një nga njerëzit kyçë në sigurimin e pavarësisë së vendit dhe largimin e trupave franceze dhe amerikane, ka vdekur.

Ai ishte 102 vjeç.

Zyrtarët thonë se gjenerali vdiq në spitalin ushtarak në Hanoi, por lajmërim zyrtar për vdekjen e tij nuk ka ende.

Gjenerali ndodhej në spital prej javësh për shkak të gjendjes së tij të rëndë shëndetësore.

Giap kishte fituar reputacion pasi mundi forcat franceze në betejën e Dien Bien Phu në vitin 1954, fitore kjo që çoi në pavarësinë e Vietnamit.
XS
SM
MD
LG