Ndërlidhjet

Rusi: Gjykata vendos që ish të dënuarit, mund të garojnë për president


Aktivisti, Aleksei Navalny
Gjykata Kushtetuese e Rusisë, ka vendosur që një ligj i cili iu ndalon të dënuarve për krime të rënda kandidimin për president, duhet të ndryshohet menjëherë.

Vendimi vjen disa ditë, para se një gjykatë të mbajë seancën e apelit të kritikut të Kremlinit, dhe blogerit të njohur Aleksey Navalny, kundër vendimit për vjedhje, të cilin ai e quan hakmarrje të Putinit për aktivizmin e tij.

Navalny, ka shprehur aspiratën për të garuar për president të shtetit rus.
XS
SM
MD
LG