Ndërlidhjet

Hagë: Gjykata vendos që ish-shefi libian i inteligjencës të gjykohet në Libi


Abdullah al-Senussi
Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve, ka vendosur që ish-shefi i shërbimit inteligjent libian, nga koha e Gadafit, mund të gjykohet në Libi.

Gjykata me seli në Hagë, ka thënë se autoritetet libiane, janë “të vullnetshme dhe të gatshme” ta gjykojnë Abdullah al-Senussin.

Senussin e rëndojnë akuzat për krime kundër njerëzimit.
XS
SM
MD
LG