Ndërlidhjet

Tre amerikanë, laureatë të Nobelit 2013 për ekonomi


Arkiv
Treshja nga Shtetet e Bashkuara, Eugene Fama, Lars Peter Hansen, dhe Robert Shiller janë laureatët e sivjetmë të çmimit Nobel për ekonomi.

Banka Qëndrore Suedeze, e cila e ndanë këtë çmim, e ka arsyetuar vendimin, me punën e ekonomistëve në analizat empirike të çmimeve të aseteve.

Çmimi për ekonomi është i fundit nga çmimet Nobel për këtë vit.
XS
SM
MD
LG