Ndërlidhjet

Mjekësi: Analizë e re e gjakut për kancerin në mushkëri


Ilustrim
Një eksperiment me analiza të gjakut ka dalë me të dhëna premtuese për hetimin e hershëm të kancerit të mushkërive.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kanceri i mushkërive është një nga llojet më të shpeshta të kësaj sëmundjeje dhe shkakton rreth 1,3 milionë vdekje në vit.

Shkaktar kryesor për këtë sëmundje është pirja e duhanit.

Testit në fjalë i janë nënshtruar 143 pacientë nga tri shtete të ndryshme, ndërsa hulumtimi është kryer nga universitete të ndryshme në SHBA.

Ky test ka arritur të dallojë shenja të kancerit tek shumica e pacientëve që kanë marrë pjesë në hulumtim, raporton AFP.
XS
SM
MD
LG