Ndërlidhjet

BE: Fyle shpreson se Tymoshenko do të lirohet në nëntor


Yulia Tymoshenko gjatë një fjalimi para mbështetësve të saj në Kijev në vitin 2009
Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, thotë se pret që ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, do të lirohet për trajtim mjekësor jashtë vendit, para mbajtjes së samitit të Bashkimit Evropian në muajin nëntor.

Lirimi i zonjës Tymoshenko do ta qartësonte rrugën e Ukrainës për nënshkrimin e marrëveshjes për asocim dhe tregti të lirë me BE-në, në samitin në Vilnus, më 28 dhe 29 nëntor.

Nga ana tjetër, Yevhenia Tymoshenko, vajza e ish-kryeministres, tha se nëna e saj do të shkoj për në Gjermani më 19 nëntor.

Pritet që ministrat e jashtëm të BE-së, më 18 nëntor, do ta nënshkruajnë marrëveshjen me Ukrainën.
XS
SM
MD
LG