Ndërlidhjet

SHBA: Johnson pritet të nominohet për sekretar të brendshëm


Pamje nga Uashingtoni
Presidenti amerikan, Barack Obama, pritet që gjatë ditës do ta nominoj personin Jeh Johnson, që të jetë sekretar i ardhshëm i Departamentit të brendshëm të Shteteve të Bashkuara.

Johnson ka shërbyer si juristi më i lartë në Departamentin e mbrojtes gjatë mandatit të parë të presidentit Obama.

Nëse konfirmohet nga Senati, Johnson do ta zëvendësoj sekretaren e deritashme, Janet Napolitano, e cila është tërhequr këtë vit.

Jeh Johnson është i njohur për rolin që ka luajtur në tërheqjen e ndalesës që homoseksualët të mos shërbejnë në ushtrinë amerikane.

Ai ishte i involvuar edhe në diskutimet në administratën Obama lidhur me legalitetin e shfrytëzimit të aeroplanëve pa ekuipazh për t’i marrë në shënjestër militantët.

Në përgjegjësitë e Departamentit të brendshëm përfshihet përpjekja për mbrojtjen kundër terrorizmit dhe katastrofave.
XS
SM
MD
LG