Ndërlidhjet

Jemen: Dymbëdhjetë të vdekur nga shpërthimi i një bombe


Ilustrim
Burime ushtarake e policore në Jemen bëjnë të ditur se një veturë-bombë ka shpërthyer sot duke lënë te vdekur dymbëdhjetë ushtarë në një qendër ushtarake në provincën jugore Abyan.

Askush nuk e ka marrë deri tash përgjegjësinë për rastin.

Nga një shkëmbin zjarri muajin e kaluar, në këtë provincë, vdiqën dy militantë të dyshuar të Al-Kaidës dhe një pjesëtar i milicisë proqeveritare.

Milicia, e përbërë nga burra fisnorë të aramatosur rënd, lidhën alenacë me qeverinë në mes të 2012 në një ofensivë kundër Al-Kaidës në Peninsulën Arabe.
XS
SM
MD
LG