Ndërlidhjet

Medvedev viziton Kinën për bisedimet rreth tregëtisë së lirë


Kryeministri rus, Dmitry Medvedev
Kryeministri rus, Dmitry Medved pritet të nisë sot vizitën e tij tri ditore në Kinë, si pjesë e bisedimeve për tregëtinë e lirë.

Në fokus të vizitës do të jetë takimi i 18 me radhë nga takimet e rregullta të liderëve të të dyja vendeve, i cili mbahet me 22 tetor.

Temë kyçe do të jetë bashkëpunimi në mes të dyja vendeve në fushën eknomike dhe atë humanitare.

Në vitin 2012, tregëtia mes këtyre dy vendeve kapi shifrën e 49,6 miliardë dollarëve, ndërsa qeveritë po mundohen ta rrisin atë edhe më shumë.
XS
SM
MD
LG