Ndërlidhjet

Nobelistët mblidhen në Varshavë


Ish-presidenti i Polonisë, Lech Walesa
Ish-presidenti polak dhe laureati i çmimit Nobel, Lech Walesa, po mikpret një tubim të laureatëve të tjerë të Nobelit, gjatë një samiti në Varshavë, i cili pritet të zgjasë tri ditë.

Samiti i cili nis sot, dhe është i trembëdhjeti me radhë, do të fokusohet në problemet e varfërisë, urisë dhe menagjimit të krizave.

Në mesin e pjesëmarrësve janë edhe ish-presidenti i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev, Dalai Lama, Shirin Ebadi e të tjerë.

Takimi i parë i tillë ishte organizuar nga Gorbachevi, në vitin 1999 në Romë.
XS
SM
MD
LG