Ndërlidhjet

Kina dhe Rusia presin rritje të bilancit tregtar


Kryeministri rus Dmitry Medvedev, Pekin
Kryeministri rus Dmitry Medvedev dhe homolog ii tij kinez, Li Keqiang, kanë bërë thirrje për rritjen e tregëtisë mes këtyre dy shteteve në 100 miliardë dollarë, deri në vitin 2015.

Medvedevi ka thënë se Rusia e Kina kanë arritur të kenë rritje të tregëtisë mes vete, edhe në kohën e problemeve ekonomike.

Medvedev tha gjithashtu se ”Besoj që 100 miliardë dollarë e madje edhe 200 miliardë, janë shifra të arritshme”.

Agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua ka njoftuar sot, se të dy qeveritë kanë nënshkruar edhe një marrëveshje për ndërtimin e një rafinerie nafte në lindje të Pekinit.

Medvedev pritet të takojë edhe presidentin kinez Xi Jinping më vonë gjatë ditës.
XS
SM
MD
LG