Ndërlidhjet

Mbahet seanca e parë e Parlamentit gjerman


Bundestagu gjerman
Parlamenti gjerman është mbledhur sot për herë të parë, që pas zgjedhjeve të përgjithshme.

Mbledhja e parlamentit vjen një ditë para se Merkel të nisë rrethin e parë të bisedimeve me forcën kryesore opozitare, socilademokratët.

Partia e Merkelit, CDU dhe simotra e saj bavareze CSU, dolën fituese të zgjedhjeve, por asaj i duhet të arrijë një marrëveshje koalicioni që të mund të formojë qeverinë.
XS
SM
MD
LG