Ndërlidhjet

Komisioni afgan i zgjedhjeve diskualifikon 16 kandidatë


Zv. shef i Komisionit të Zgjedhjeve, Abdul Rahman Hotaki
Komisioni afgan i zgjedhjeve ka diskualifikuar gjashtëmbëdhjetë kandidatë për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Komisioni thotë se ata u diskualifikuan për mosposedim të të gjitha dokumenteve dhe shkelje të tjera.

Shumica e të diskualifikuarve janë figura të panjohura.

I vetmi nga ta, që njihet më shumë për publikun, është ish-ministri i Tregtisë dhe Financave, Anwarul Haq Ahadi.

Zgjedhjet në Afganistan mbahen më 5 prill 2014.
XS
SM
MD
LG