Ndërlidhjet

Putini merr pjesë në Këshillin për Mardhënie Ndëretnike


Takimi i presidentit Vladimir Putin me komunitetin mysliman, 22 tetor, 2013
Presidenti rus Vladimir Putin iu ka bërë thirrje klerikëve fetarë myslimanë në këtë vend që të angazhohen në edukimin e besimtarëve, në mënyrë që ata të mos angazhohen në ekstremizëm dhe Islam politik.

Duke folur para liderëve myslimanë në një takim të Këshillit për Mardhënie Ndëretnike, ai po ashtu bëri thirrje për t’ju ndihmuar imgrantëve myslimanë që të adaptohen me jetën në Rusi.

Takimi i sotëm vjen në një kohë tensionesh ndëretnike, pas vrasjes së një të riu, për të cilën akuzohet një punëtor imigrant nga Kaukazi.

Vrasja u përcoll me protesta, përleshje dhe arrestime.
XS
SM
MD
LG