Ndërlidhjet

Irlandë: Pensionerët protestojnë kundër shkurtimeve buxhetore


Kryeministri irlandez, Enda Kenny
Të pensionuarit në Irlandë kanë protestuar sot kundër masave të shkurtimeve buxhetore, në atë që po shihet si shenja e parë kundërshtuese ndaj planit qeveritar për kursime, raporton Reuters.

Irlanda ka shënuar pak raste protestash në lidhje me buxhetin, por më shume se njëmijë pensionerë nga i gjithë vendi, të cilët morrën pjesë në protestë, thanë se s’mund të durojnë më.

Javën e kaluar qeveria bëri shkurtime sa i përket shpenzimeve të telefonatave të mbuluara deri tash nga shteti, dhe reduktoi fondet për shëndetësi.

Protestuesit i kanë bërë thirrje kryeministrit Enda Kenny që të japë dorëheqje.

Qeveria e Kennyt, ka arritur t’i përmbushë të gjitha kërkesat europiane për masat e kursimeve, por zgjatja prej vitesh e tyre, ka ulur konsumin duke shtuar frikën për mosrritje ekonomike.
XS
SM
MD
LG