Ndërlidhjet

NATO diskuton për sigurinë në Afganistan


Ilustrim
Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s diskutojnë sot fazën përfundimtare të tranzicionit të sigurisë në Afganistan me ministrin e Mbrojtjes së këtij vendi, Bismillah Mohammadi.

Në takimin në Bruksel pritet të rishikohet misioni i NATO-s për të trajnuar dhe mbështetur forcat afgane, pasi operacionet luftarake të Aleancës të marrin fund në Afganistan, vitin e ardhshëm.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Ander Fogh Rasmussen, ka shfaqur shpresën se Aleanca dhe Uashingtoni mund të arrijnë marrëveshje me Kabulin, për të mundësuar pozicionimin e trupave edhe pas vitit 2014.
XS
SM
MD
LG