Ndërlidhjet

Teherani thotë se e ka ndalur pasurimin e uraniumit në 20 %


Flamuri iranian, jashtë një ndërtese ku ndodhet një central bërthamor, qyteti Bushehr
Një deputet iranian ka thënë se ky vend e ka ndalur pasurimin e uraniumit në një nivel prej 20 %, dhe se ka prodhuar mjaftueshëm sa për një reaktor nuklear eksperimental në Teheran.

Në komentet e postuara dje në faqen zyrtare të parlamentit, deputeti Hossein Naqavi Hosseini, zv.shef i komiteteve të parlamentit për siguri kombëtare dhe politikë të jashtme, ka thënë se “nuk ka nevojë për më shumë prodhim”.

Reaktori i Teheranit është i destinuar për të prodhuar izotope mjekësore, por SHBA-ja dhe perëndimi besojnë se programi në të vërtetë është i dizajnuar për të prodhuar armë bërthamore.

Ai po ashtu ka thënë se Teherani është i gatshëm ta konvertojë sasinë prej 20 % të uraniumit të pasuruar për t’i mbushur me karburant shufrat e reaktorit, gjest i cili sipas tij do të “heqë dilemat rreth përdorimit jopaqësor të tij”.

Teherani ka ofruar edhe zyrtarisht të ndalë pasurimin e uraniumit në 20 %, gjatë bisedimeve të fundit ndërkombëtare rreth kësaj teme, të mbajtura në Gjenevë.
XS
SM
MD
LG